Interview s komunitou - VMČ

Vydáno: 6.4.2011

VMČ je velmi známý v naší fanartové komunitě. Píše čtenáři oblíbené povídky, nicméně předmětem našeho interview bude něco jiného, a to fanfilmy z Gothica. Pokud jste se s ničím takovým nesetkali, vězte, že se jedná o více či méně krátké či dlouhé in-game videa ze hry Gothic, která mají svůj vlastní příběh a děj. VMČ má na svém triku několik opravdu povedených filmů, a proto se ho na tuto oblast fanartu zeptáme.

Ahoj! Na úplný začátek otázka, kterou nejde nepoložit. Co znamená tvůj nick VMČ? Něco jako VyMoČit? :-)
V podstatě vymočit je jedna z variant :D. Jinak je to zkratka mých iniciálu Velkej Milan a příjmení.
1. Než se dostaneme k vlastním filmům, prozraď, jak jsi se dostal ke hře Gothic?
Byla to plná hra v časopisu Level. Dlouho jsem si ho nevšímal a pak jsem si ho jednou zahrál. Naprosto mě odradilo ovládání a já se ve hře ztratil. Tak jsem si ho zase dlouho nevšímal, až po roce jsem Gothic opět nainstaloval a zůstal u něj.
2. Které díly jsi hrál a který tě bavil nejvíc?
Nejvíc mě bavil díl první, ten jsem dohrál nezdravě mockrát. Dvojku jednou, datadisk jednou. Trojku jsem nikdy nedohrál a Arcanii jakbysmet.
3. Kde se vzal ten nápad natočit nějaký film z Gothica?
Už nevím jak, ale narazil jsem na skupinu TMT, kteří filmy z Gothica točili. Napadlo mě, že bych to udělal taky. Tehdy bohužel nebyly žádné návody ani tutoriály. Na starém fóru to nikdo nedělal. Pak jsem náhodou objevil program na natáčení videa Game Cam a mohl jsem začít.
4. Při pohledu na tvůj film The Prophecy mě jako první napadá jedna věc: Aby člověk dokázal vytvořit takové scény, musí dost umět s marvin-módem. Kolik času jsi věnoval seznámení se s Marvinem, než jsi byl schopný natočit požadované scény?
Znalost marvinu je samozřejmostí, ale troufám si říct, že zrovna já ho až tolik nevyužívám. Spíše využívám různých chyb nebo náhod, které vznikají převtělováním a uvolňováním kamery a také řadou pokusů. Tak jsem tehdy třeba úplně náhodou objevil způsob, jak zároveň ovládat NPC a kameru. (Nemluvím o té gumovské technice F7 *adresováno ostatním filmařům :D )
5. Měl jsi namyšlenou nějakou scénu, která ale nakonec nešla z technického hlediska realizovat?
Skoro vždycky mi vyšlo všechno, co jsem plánoval. Vzpomínám si pouze, že na konci The War II jsem chtěl, aby pátrači stáli v řadě a drželi louče. To se mi tehdy nepodařilo udělat, teď bych asi věděl. A jako druhé, vždycky jsem si přál mít záběr na několik lodí na moři, ale to je už utopie.
6. Pracoval jsi i s modifikacemi skript nebo sis vystačil pouze s marvinem?
Skriptovat neumím ani vyslovit, natož módovat. Ale lhal bych, kdybych popřel Milhausovu pomoc při tvorbě The Prophecy. Vytvořil pro mě speciální mód, který do hry přidával editovaných pět NPC, které měly v dialogu jednu moc důležitou větu: "Následuj mě". To byl základ pro vznik filmu.

Jinak já osobně si vystačím s Marvinem. Jdou s ním dělat zázraky.
7. Některé scény z tvého filmu působí opravdu skvěle. Třeba bojový trénink noviců u kláštera nebo pochody hord skřetů či ještěranů. Můžeš nastínit, jak tohoto "synchronizovaného" efektu masy postav dosáhnout?
Pochod ještěřanů je lehký. To jsem se naučil už v začátcích. Prostě si do hry importujte kolik NPC chcete (skřet, ještěřan, to je jedno). Vtělte se do nějaké postavy a napadněte jedno NPC. Odveďte je, kam potřebujete. No a až vás NPC zabijí, tak se vrací na místo, kde jste je importovali.

Trénink noviců byl taktéž lehký. Stačilo se převtělit do vojáka trénujícího na hradě v kolonii a obléci ho do róby noviců, následně exportovat příkazem Hero Export Nazev. Pak jsem postavil na most postavy v takové vzdálenosti, abych se mohl z jedné převtělit do druhé. Začal jsem od té nejzadnější: Hero Import Název => Převtělení => Hero import atd.
8. The Prophecy má bezmála hodinu, což je skoro hotový celovečerní film. Jak dlouho ti trvala tvorba tohoto filmu a s čím jsi měl největší problém?
Myslím, že to trvalo dva roky? Nejprve byl první trailer ještě na starém fóru. Pak se mi pokazil počítač, pak se mi pokazily textury v gothicovi, pak se mi pokazil program na natáčení videa :D Později přišel nákup nového počítače, překopání scénáře a začalo se točit. Odhaduji to na dva měsíce. (Pro zajímavost The War jsem dělal týden, The War II asi měsíc).

Jestli to byl pak problém, asi také ano. Každopádně nejtěžší byla scéna boje hrdinů se skřety, kdy na scéně bojuje například Gorn, Paladin a čtyři skřeti zároveň.
9. Jak bys zhodnotil filmařskou scénu naší Gothic komunity? Jaká díla stojí za shlédnutí?
Myslím, že naše filmařská komunita na tom zas tak slavně není. Přestože je zde několik schopných filmových autorů, fanouškovská základna je dosti slabá a panuje celkový nezájem o sekci filmů. Pak můžeme sledovat, jak filmaři radši dělají komiksy, kde je odezva daleko větší. Ono je také lehčí kliknout na odkaz s komiksem, než stahovat hodinový film. Mnoho autorů se samo připravuje o fanoušky, protože točí své prvotiny delší než hodinu. Upřímně, na takové filmy se nedívám ani já. Zkus vydržet hodinu a půl dívat se na televizi na nějakou slátaninu, asi bys to vypnul.
10. Jaký software je podle tebe nejvhodnější pro záznam a následné zpracování videa vzhledem k tvorbě filmů z Gothica?
Jednoznačně Game Cam. Bohužel jsem asi jediný, kdo Game Cam používá. Game Cam umožňuje zesvětlit scénu (I ve tmě je pak něco vidět), nebo třeba zoomovat. Spousta lidí používá fraps, bohužel když se pak dívám na nějakou scénu ve tmě, tak vidím houby. Na následné sestříhání bohatě stačí Movie Maker. Spíše záleží, jak se dokážete do tvorby vcítit a správně na sebe poskládáte video a hudbu, než jaký na to použijete sofware.
11. Co jsem viděl, tak filmy na našem fóru jsou výhradně natočeny z Gothica 2. Nelákalo tě někdy vytvořit film z prostředí G3? Přecejen hra má lepší grafiku, což by se mohlo projevit i ve filmu...
Nějak mi nesedl Marvin v G3. Pravděpodobně má větší možnosti než Marvin v G2, ale jsem líný učit se něco nového :D Navíc G3 se trhá i při hře, jak by se pak trhalo při natáčení.
12. Co bys poradil začínajícím tvůrcům filmů? Jak začít? Jsou někde nějaké tutorialy?
Stačí zabrouzdat do sekce Filmy na fóru. Bohužel jsme o dost poznatků přišli, protože Václav kdysi promazal topic Rady a triky. Ty nejdůležitější věci tam stále jsou a kdokoliv se může kdykoliv v této sekci zeptat. Ještě se snad nestalo, že by někdo z nás filmařů neodpověděl :D

Jeden tutoriál pro začátečníky jsem dokonce sepsal i já. Další uživatelé jej doplnili o videa na youtube, kde jsou především řešeny speciality v marvinu.
13. Máš v plánu ještě někdy něco natočit?
Pravděpodobně ne. Dokonce jsem pracoval na seriálu na motivy Dextera. Natočil jsem a sestříhal zhruba 10 - 15 minut, ale nebylo mi souzeno. Odešel mi software na stříhání videa v počítači a já musel videa přenášet flashkou na notebook. Nakonec mě to omrzelo a už je to rok, co jsem s tím seknul. Také už nemám tolik času, co jsem míval na střední. Tehdy jsem mohl zatáhnout třeba celý týden a věnovat se točení :D
Načítám data ...
Nahoru