G3: The Beginning - Recenze

Autor: Paulie

Původně jsem G3: The Beginning úplně vypustil z pole mého zájmu a trošku i lituji, že tomu tak nezůstalo. S novým mobilem přišla i chuť zkusit nějakou hru a jako blesk z čistého nebe se objevil G3: The Beginning a k mému úžasu v české verzi. To co přišlo, jsem opravdu nečekal...

Příběh aneb staré herní klišé

Po spuštění hry a poslechu staré známé melodii jsem se vrhnul do herního světa a aniž bych se stačil rozkoukat, dostal jsem ránu mezi oči. Xardas rozmlouvá s duchem? Co je to za jméno? Buthomar? Ajéjej. A tím to začalo. Nerad bych snad někoho odrazoval od hraní, ale pokud si potrpíte na strhující a dech beroucí atmosféru a příběh, jste tu špatně.
Vašim úkolem je najít čtyři vyvolené a porazit záporňáka s otřesným jménem Dusaro. Tím jste vrženi do víru hry, jako vždy s nulovým vybavením, ale přesně stanoveným úkolem do budoucna. Co se podrobnějšího rozboru příběhu týče, ani nemá cenu se jím zaobírat, protože asi jen čekat od mobilní hry dějové zvraty je příliš.
Po porážce hlavního bosse jsem čekal zajímavé outro s nějakým osvětlením nových poznatků, ale nic se nestalo. NPC postavy melou to samé pořád dokola a hra postrádá jakýkoliv smysl. Je tohle správně?

Khorinis...Cože?

Když bylo ohlášeno, že hra se odehrává v Khorinisu a v místě zvaném Tirith, říkal jsem si, že uvidíme něco nového a přitom se vrátíme kus do minulosti. Khorinis, který všichni dobře známe z klasického Gothicu rozhodně nehledejte v téhle hře. Narazíte na městečko (ani přístav to není), které má s Khorinisem společný pouze ten název. Z okolí by odpovídal známému Khorinisu snad je maják kousek od města, ale pak už jste ztraceni v říši sněhu. Ano, sněhu. Kam se podívat uvidíte bílou, zasněženou krajinu.
Přesun mezi lokacemi se neobejde bez nutných a chvílemi otravných loadingů, ale nedá se svítit přátelé, je to jen mobil?. Při přesunech budete narážet na skupiny zvířat, skřetů, banditů a nemrtvých a jejich kombinace. Je jen na vás, jestli se budete chtít zastavit a pokusit se zvítězit nebo budete náhodnou lokaci ignorovat. Výše zmíněný Tirith není žádný nový svět, ale ostrůvek kousek od Khorinisu, na který se dostanete po pár questech a prolomení magické bariéry. Na ostrůvku najdete jedno město podobné Khorinisu, jedny ruiny a další maják. Celý svět mi připadá až žalostně prázdný a nevyužitý

Bojový systém a neužitečná magie

Z reakcí některých lidí jsem usoudil, že největší problémy jsou v G3: The Beginning souboje. Ovládání je takové jaké dovoluje mobil, ale obtížnost soubojů vzhledem k dostupnému vybavení je po většinu herní doby značně obtížná. Zatímco u PC verze jsem narážel spíš na problém typu "Nemám dost LP" tady je to přesně naopak. Nemám peníze na vybavení, ale zkušeností za zabíjení slaboučkých potvor se nahromadí rychle. Tenhle problém mě ze začátku od hraní dost odrazoval, dokud jsem nenašel v náhodné lokaci skvělé brnění.
Magie mi ve hře vůbec nechyběla a i přesto, že během hry poberete různé runy, počínaje ohnivým šípem přes spánek, dechem smrti konče, já osobně jsem nenašel žádné využití. Jakmile si seženete brnění a zbraň s poškozením nad 100 a vaší silou kolem 60, na magii si ani nevzpomenete.
S obouruční zbraní, silou kolem 80 a dovedností na 60 je pro vás závěrečný boss procházkou v růžovém sadu, stejně jako dva trolové.

English, Deutsch... Česky?

Při zjištění, že hra vychází v češtině jsem byl zprvu mile překvapen. Není nad mateřštinu. To jsem si říkal, dokud jsem nezačal hrát. Nevím jak na to budou nahlížet ostatní, ale mě osobně překlad zklamal, našel jsem spoustu chyb, některé mi připadaly i jako vyložené chyby gramatického překladu, protože některé větné konstrukce, jaké byly k vidění, se jen tak nevidí.

Začátek konce

Co říci na závěr? Gothic 3: The Beginning mi připadá jako první hřebíček do rakve herní modly, kterou spousta z nás uctívá hlavně díky první dílům Gothicu. S klidným svědomím vám hru nemůžu doporučit ani kdybych chtěl, a vážně bych chtěl?, ale bohužel, hra si dle mého názoru nezaslouží větší pozornosti.

Hodnocení: 60 %

Plusy:

+ Xardas za mlada
+ Grafické zpracování
+ Inventář a celkový interface

Mínusy:

- Příběh
- Značně pokulhávající hratelnost
- Překlad do češtiny

Načítám data ...
Nahoru