Ohlasy v médiích: Gothic 2

Vydáno: 29.3.2011

Podle recenzí a i podle mnoha fanoušků je Gothic 2 nejlépe hodnoceným dílem série Gothic. Pojďme se nyní podívat, jak si druhý díl série vedl v českých i zahraničních médiích.

Děkujeme Martinovi Hádlíkovi za zprostředkování některých materiálů k tomuto článku.

Gothic 2 v médiích

LEVEL ve svém recenzi (číslo 102) chválil hlavně herní svět druhého dílu a Gothic 2 ohodnotil známkou 9.2 z 10.

„Otevřený svět Gothicu II je panensky nedotčený. Přírodní scenérie jsou od samého začátku na úrovni panoramatického zážitku, který bych se nebál označit slovy monumentální nebo dechberoucí. Samozřejmě se nabízí srovnání s Morrowindem, kde je celá plocha, na které se hra odehrává, větší, z technického hlediska graficky hezčí, ale množství detailů a úroveň atmosféry hraje do karet Gothicu. Kdybyste si měli vybrat mezi výletem na Boubín a procházkou po lávou vysušené zemi strmých hor, asi by zvítězila zeleň. Díky trochu menší perspektivě a mnohem vyššímu dohledu je putování některými lokacemi doslova balzámem na duši. Kvalita houštiny a stromoví je občas dokonce tak reálná, že vám detaily větví lezou do očí, takže chvílemi ztrácíte v porostu orientaci. Nebudete ovšem ochuzeni ani o úrovná pole farem, vodní zátiší, úzké stezky vinoucí se okolo strmých skal, vyhlídky, jeskyně, hrady, interiéry různých staveb, a dokonce zavítáte i do starých známých končin vězeňské kolonie.”

Bonusweb ohodnotil Gothic 2 91%:

„Prakticky všechno co tvůrci slibovali Gothic II nakonec nabízí - znatelně vylepšenou grafiku, skvělý dabing, rozlehlejší a detailněji zpracovaný herní svět, dokonalou atmosféru, vylepšené ovládání (i když pouze mírně) atd. Pro fanouška původní hry je Gothic II zkrátka nutnost. Srovnání s Morrowindem by možná nebylo pro Gothic II až tak lichotivé, ale vzhledem k tomu, že je každý titul určený pro jinou skupinu hráčů ani není konfrontace těchto dvou titulů na místě. Gothic II je skvěle zpracovaný nástupce prvního dílu. Je to evoluce, která se autorům nevymkla z rukou a je dobře, že si nové a revoluční prvky schovávají až pro Gothic III, která je dle vyjádření tvůrců již na cestě. Nasvědčuje tomu ostatně i závěr hry.”

Na Tiscali Games vyšly dokonce dvě recenze. V té první dostal Gothic 2 82%. Recenze se nese ve spíše negativistickém duchu, autorovi vadily různé, řekněme, drobnosti:

„Gothic II je stabilní a netrpí žádnými výraznými technickými nedostatky. Pár mušek se ale vždycky objeví a obvykle na místech, kde to čekáte (tradičně) nejméně. Pominu-li vyšší hardwarové nároky, musím zmínit jednu legrační věc. Už jsem se zmiňoval o častých soubojích s vojáky, žoldáky a podobnými budižkničemu. Souboje jsou vlastně na život a na smrt, protože do sebe bušíte meči a sekerami, jenže jakmile svého protivníka porazíte, za chvíli vstane a normálně se s vámi baví - i když jeho čára života je na nule. Přitom stačilo na chvíli odložit zbraně a použit vlastní pěsti. Dalším podivným prvkem může být scéna, kdy si opékáte na pánvičce dračí steak. Pánvička a středověk se nemají zrovna v lásce, ale berte to s humorem :)”

Nejspíše vlna ohlasů hráčů na tuto poměrně hnidopišskou recenzi zapříčinila, že o pár měsíců později vyšla recenze druhá. Gothic 2 obdržel 90% a čtenáři snad již byli spokojeni.

„Pořadové číslo II většinou znamená pouhé nastavování vystydlé kaše a mnohdy se honosí nechutnou datadiskovou pachutí. V případě hry Gothic jsme se ale dočkali obrovského a velmi milého překvapení. Díky parádní hratelnosti, geniálnímu designu úrovní a fantastickému grafickému zpracování se může bez zardění postavit vedle titánů, jakými jsou třeba Morrowind nebo Neverwinter Nights!”

Ze zahraničních médií zmiňme hlavně ta německá a americká. Server pcgames.de obdaroval G2 vynikající známkou 91%, konkurenční GameStar hodnocením 86%. GameStaru se nejméně líbilo ovládání (6/10), desítkou naopak ohodnotil atmosféru hry, její příběh, úkoly a charaktery. Server IGN.com ve svém review dal Gothicovi 2 osmičku, což je od amerického webu velmi dobré hodnocení pro evropskou hru (Morrowind dostal 9.4). Níže můžete vidět jednotlivé aspekty hodnocení od IGN.com. Gamespot.com oznámkoval prakticky totožně - 8,1.

Ohlasy G2

Milujte se a množte se

Gothic 2 se do pamětí hráčů vryl také v té době jednou z nejexplicitnějších erotických scén v počítačové hře. Připomeňte si ji s námi...

Načítám data ...
Nahoru