Khoriniský drak
Síň slávy
Pivl | 4 | - | - |
Vojta1122 | 3 | 3 | - |
Howky | - | 1 | 1 |
Max | - | 1 | - |
Jenik | - | - | 3 |
L-Titan | - | - | 1 |
Ba'al | - | - | 1 |
Filmařská soutěž Khoriniský drak je jedna z trojice počátečních a nejtradičnějších soutěží v naší komunitě. Společně s Komiksovým králem a Zlatým Diegem tvoří trojici největších soutěží v našem fanartu. S počátečním nápadem přišel bývalý moderátor a zkušený filmový tvůrce Lordan. Jeho nápad se setkal s pozitivními ohlasy, ale zároveň s obavami o to, zdali se do tak náročné soutěže vůbec někdo přihlásí. Tak vznikla první verze soutěže Khoriniský drak s trochu nepřesným přízviskem filmařského klání, protože do soutěže lze poslat i krátké klipy a jedná se tedy spíše o jakousi video soutěž.
Khoriniský drak je rozhodně, co se týče pracnosti, největší fanartovou výzvou naší komunity a i přes to se vždy našli odvážlivci, kteří svá díla prezentovali před ostatními. Soutěž se postupně stala nejen nejdelším fanartovým kláním na našem fóru a webu, ale zároveň prostorem pro nábor nových lidí, kteří se zajímají o film a video tvorbu a rozvoj jejich dovedností.
2014 - Naplnění obav a přesto překvapení
První ročník Khoriniského draka byl rozjížďkou a jakýmsi novým startem a motivací pro lidi, kteří ještě filmovou tvorbu nikdy nezkusili. Hned několik doposud komiksy nebo povídky tvořících autorů bylo motivováno pro zkoušku vlastních dovedností v tomto směru.
Bohužel se splnily obavy fanartové komise a soutěže se zúčastnily pouze tři lidé z čehož pouze jeden z nich tvořil film s dřívějšími zkušenostmi s natáčením. Přesto si asi všini uvědomili, jak i pouhé tři snímky mohou být pro fanartovou tvorbu komunity přínosné, protože taková díla dříve vznikala velmi sporadicky samostatně a v poslední době opravdu zřídka a tak vznikly hned tři nezapomenutelné snímky, které začali diktovat směr filmové tvorby fóra.
V čele organizace soutěže stál Lordan. Pod jeho taktovkou vznikl první a doposud používaný princip základních pravidel a navrhování témat pomocí tagů a ne celé věty. Stejně tak byla po vzoru jiných soutěží zavedena odborná porota a přišel i první nápad udělovat speciální ocenění za jednotlivé části filmu a zavedení tradičního úvodního videa.
2015 - Rozšíření soutěže, skvělý ročník
Khoriniský drak 2015 byl rozhodně jedním z nejvydařenějších ročníků. Nejen že se díky převzetí organizace Pivlem zapojily staré tváře jako například Max nebo Lordan a zapojily se dvě zbrusu nové tváře ve filmové tvorbě, ale vzniklo celkově 6 opravdu vydařených snímků!
V organizaci soutěže došlo k rozšíření systému ocenění a celá organizace patřila k jedné z nejdéle trvajících a celkově nejmohutnějších. Systém tagů prodělal zásadní změnu - Nelosovala se témata, ale jednotlivé tagy, které následně vytvořily jedno velké téma, ze kterého si mohly soutěžící vybrat cokoliv, což přispělo k větší volnosti autorů.
Tento ročník zároveň zaznamenal zřejmě nejtěsnější výhru v dějinách fanartových soutěží, když Vojta1122 porazil velmi zkušeného filmaře Maxe o pouhé 3 body (zdá se možná jako hodně ale...), které Max ztratil vlastním přičiněním, když natočil obrovsky dlouhý snímek, jenž mnohonásobně porušil pravidla o povolené délce filmu a nesplnil pravidla o včasném odevzdání, včetně splnění tématu.
2016 - Velké přípravy a očekávání, stejně velké zklamání
Ročník 2016 byl připravovaný opravdu dopředu. Vznikla různá propagační videa, trailer na soutěž z minulých let. Byl natočen dabovaný snímek pro propagaci soutěže! Byly ždímány statistiky a různé grafy, navíc i v odborné porotě poprvé seděl člověk, který nepocházel z Gothicz komunity! Nicméně účast na soutěži byla opravdu nízká a ukázala i směr, kterým se neodvratně řídila celá samostatná filmová tvorba fóra, kde existoval již pouze jediný samostatný a reálně dodělatelný projekt.
Soutěže se zúčastnili pouze tři lidé a jen dva snímky lze považovat za seriózní, ty pak jistě budou na vždy zdobit fanartovou databázi naší komunity, nicméně očekávání byla opravdu velká. Nezbývalo než jen doufat, že se ročníku 2017 bude dařit více.
2017 - Souboj veteránů a nástup dabingu
Poprvé od prvního ročníku se v soutěži sešli Pivl s Vojtou, doposud jediní vítězové Draka. Stejně jako před třemi lety si vítězství odnesl Pivl se svým temným a efekty propracovaným snímkem Lov čarodějnic. Pivl, který v úvodu soutěže vydal své fanartové veledílo Dark Angel, také získal ocenění za nejlepší scénář, kameru, efekty a scénu, první dvě přitom jen s minimálním náskokem jedné nominace před Vojtou, respektive Jenikem. Vojtovi nechybělo mnoho. Jeho mysteriózní Ovčí let zabodoval příběhem, hudebním doprovodem a zejména dabingem a získal také větší přízeň od poroty. Na výhru to však nakonec o pár bodů nestačilo.
Třetí příčku obsadil Jenik se svým hudebním klipem Ancient Hymns to Praise the Lord Satan: The Bell Witch a pořadí uzavřel Howky, který vyprodukoval hned dva kreslené filmečky, ovšem ani s jedním se mu nepodařilo výrazně prosadit v těžké konkurenci zkušených autorů. Útěchou mu budiž alespoň ocenění za nejlepší plakát.
I Howkyho filmy byly nadabované, což z ročníku 2017 dělá ročník přelomový. Byla totiž namluvena většina ze soutěžních snímků. Zda je tohle cesta, kterou se filmová tvorba bude ubírat, to ukáže jen čas. Jisté je, že byla vyslyšena volání mnohých, a i když je stále co zlepšovat, můžeme ve snaze autorů vidět jasný posun.
2018 - Přátelské utkání
V roce 2018 se Pivl s Vojtou rozhodli uspořádat Khoriniského draka jako přátelské utkání, bez nějakých zvláštních pravidel a bez nároku na věcné ceny. Neočekávali příliš, že se někdo přidá, ale opak byl pravdou. Khoriniský dráček - jak se soutěž protentokrát jmenovala - přinesl 5 soutěžních snímků.
Mezi filmaře se po dlouhé době vrátil Lordan a chopil se svého nejoblíbenějšího žánru - hudebního videoklipu. Jeho snímek na píseň After the Rain od The Skatalities získal páté místo.
Na předposlední příčce se umístil Vojtův hlavní soutěžní projekt zvaný Do Přímoří. Předstihl jej Howkyho nový kreslený projekt Gothic: Lee zachycující epizodu ze života generála a vůdce žoldáků. Howkyho snímek získal velkou odezvu u diváků na facebooku.
Druhé místo obsadil Vojtův vedlejší projekt - Meditace o první filosofii I. Jednalo se o zfilmování prvního oddílu nejdůležitějšího textu filosofa René Descarta. Byla to zřejmě originalita pojetí Gothic fanfilmu, která diváky přiměla překousnout i náročný a sestříhaný text.
První místo náleželo právem Pivlovi a jeho snímku Obrazy. Pivl opět předvedl, že film je jeho řemeslo - že jednak neztrácí nic ze svých starých dovedností, ale taky, že je schopen je neustále rozšiřovat. Obrazy jsou jednak filmovou freskou vyjadřující celou škálu lidských emocionálních vztahů, jednak zakukleným příběhem o člověku, který je ochoten obětovat vše pro svoji lásku.
2021 - S děleným prvním místem
Nápad jít do dalšího ročníku Khoriniského draka vzešel z Pivlovy a Vojtovy nostalgie po tvorbě filmů. Přišli tedy s návrhem uspořádat po třech letech soutěž znovu a snažili se pro ideu získat co nejvíce lidí. Nutno poznamenat, že soutěž táhli především oni dva, oba ji organizovali a také se nakonec podělili o výhru. Jenomže soutěž - zakončená nakonec až v roce 2022 - nakonec nabídla i mnohem více než jen jejich tvorbu.
V první řadě tu byl Kaiserův krátký snímek Zrada, vyznačující se osobitým humorem i zajímavými efekty vyrobenými přímo ve hře.
Větším překvapením byl potom ale L-Titanův videoklip Funeral Home od Yours Truly. Titanovi se podařilo v poměrně krátkém čase vytvořit neskutečně kompaktní videoklip s využitím jak nové modifikace Kroniki Myrtany, tak s využitím všelijakých nových nástrojů (hromadné animace postav, využití kamery), které v dřívější filmařině rozhodně nebyly zvykem.
Z filmů, které se dělily o první místo byl jeden snad ještě více revoluční než Titanův klip, druhý naopak vsadil na klasickou gothic-filmařskou "poetiku".
Tím klasickým kouskem byl ORLOJ od Vojty1122. Třebaže se Vojta pokusil o experimenty s kamerou, hlavní síla jeho filmu tkvěla spíše ve výstavbě příběhu o intrikách: dva bratři se ocitli ve vězení po pokusu o převrat a hádají se zde. Pokusit se utéci, anebo jen rezignovaně čekat na smrt? Ale možná se má všechno tak trochu jinak...
Pivlův Novic ohně byl hitovkou po všech stránkách, jak jsme od něj zvyklí - scénář, soundtrack, efekty... vše na top úrovni, jak to Pivl umí. Ovšem tentokrát překonal sám sebe ve výpravě: pro potřeby svého filmu si vymodeloval svůj vlastní Nordmarský klášter ohně, za který by se nemohl stydět jediný módař. Příběh novice Cleta se tak určitě vryl každému fanouškovi pod kůži. Zvlášť po shlédnutí velkolepé závěrečné scény...