Levely a zkušenosti

Stejně jako v každém erpégéčku tak i v Gothicu vás nemine postup na vyšší levely, který je jako tradičně podmíněn ziskem určitého počtu zkušeností. Každý level tedy má přesně daný počet zkušeností, které je potřeba získat. Pokud se tak stane, upozorní vás na to nápis a charakteristický zvuk. V ten okamžik také získáte +12 bodů života (na začátku hry máte 40, na dalším levelu tedy 52) a navíc ještě 10 dovednostních bodů.

Nějaké okamžité investování těchto bodů jako třeba v Diablu nebo Might and Magic neexistuje. Nejdříve musíte vyhledat příslušného učitele, který vám za určitý počet dovednostních bodů zvýší určitou statistiku (mana, síla, obratnost). Nikdy ale nenajdete trenéra, který by vás trénoval ve všem. Každý umí vždy jen jednu dvě věci. Dovednostní body můžete také proměnit v určité dovednosti. Za tuto službu je po vás většinou požadován menší finanční obnos. Přehled všech trenérů najdete v sekci Učitelé a trenéři.

A co se týče zkušeností. To taky není nějaká novinka, že za zabití příšery nebo třeba za splnění úkolu se vám přičte určitý počet zkušeností. Přitom logicky platí, čím těžší úkol nebo silnější příšera, tím více zkušeností dostanete. Zisk zkušeností přitom nelze nijak ovlivnit jako třeba v už jmenovaném Might and Magic, kde pomocí určité dovednosti, zvýšíte zisk o počet procent podle její úrovně. V Gothicu je toto číslo konstantní, čili třeba za mrchožrouta dostanete vždy 50 zkušeností. Nikdy víc, nikdy míň. Také je snad jasné, že čím vyšší level máte, tím více potřebujete získat zkušeností, abyste postoupili na další úroveň.

Pokud vás zajímá, kolik zkušeností je potřeba získat na příslušný level, existuje zde jednoduchá rovnice. Na první level potřebujete získat 500 zkušeností. Na dosažení každé další úrovně pak vždy o 500 zkušeností více než na dosažení té předchozí. Přehlednou tabulku naleznete vlevo.

Čistě hypoteticky, na eventuální stou úroveň byste potřebovali přibližně dva a půl milionu zkušeností. To znamená, že byste museli pobít asi 50 tisíc mrchožroutů, přes 8 tisíc skřetích bojovníků či 315 nemrtvých skřetích šamanů.

Na závěr této sekce jen to, že zkušenosti (i když velmi málo) získáváte i z činností, kde byste to nikdy nečekali. Třeba první vykouření drogy z bažin vám přidá deset zkušeností atd.

Načítám data ...
Nahoru