OLOG a další výzvy

Vydáno: 9.7.2015, aktualizováno 5.1.2024

Je to už slušná dávka let, co jsme hry Gothic hráli poprvé. Těžko si už vybavíte ty první dojmy, ostatně vždycky to uteklo tak rychle. Každý z dílů série Gothic vždy nabízel možnosti, jak hru hrát jinak. Ať už to bylo za bojovníky s jednoručními či obouručními zbraněmi, za lovce s lukem, za mágy, za Starý tábor, za Bratrstvo, za rebely či za skřety. Díky tomu se hry daly hrát několikrát znovu a znovu, a přesto byly pokaždé jiné.

Ale co teď? Po deseti letech si můžete dát nostalgickou hru. Pokud vás to ale už příliš nebaví a máte rádi výzvy, přinášíme vám pár zajímavých tipů.

Ať už vyzkoušíte jakýkoli z uvedených způsobů, či si vymyslíte nějaký svůj vlastní, podělte se o něj s ostatníma na fóru a třeba inspirujete další hráče.

OLOG - One Life One Game

Účelem toho způsobu hry je hrát tak, jako by se hra odehrávala ve skutečném světě. V něm si nemůžete nahrát uloženou pozici, když se vám u truhly uprostřed divočiny zlomí poslední paklíč, když vás někdo přistihne při krádeži, či když zemřete. Ukládání a načítání pozice používáte čistě při přerušení hraní, ne proto, že před kostlivci narvanou jeskyní máte strach. Jedná se o takový hardcore mód, kde prostě nelze žádnou akci vrátit zpět. Samozřejmě je to všechno na vás, hra vám technicky v ukládání a nahrávání pozice nezabrání, jaký smysl by ale mělo podvádění?

Jeden z prvních, kdo s tímto způsobem hraní na našem fóru přišel, byl Milhaus. Proto jsme se jej zeptali na jeho poznatky z hraní OLOGu. Kromě toho můžete mrknout na Milhausovy hry na YouTube - Gothic OLOG tady a Gothic 2 OLOG tu a tady.

Jak je třeba ke hře OLOG přistupovat? Jakou strategii obvykle volíš?
Milhaus: Většina lidí se snaží hrát OLOG opatrně, neriskovat. Jenže to není moc dobré řešení, jelikož pak jsou na malém levelu v době, kdy jinak bývají na vyšším. Já tedy to hrál tak, že jsem naopak zejména první kapitolu riskoval hodně a snažil se získat maximum, co šlo, tím jsem si vytvořil jistý náskok nad hru, který jsem si pak udržoval po zbytek kapitol. V posledních kapitolách jsem se ale snažil být už spíše opatrný. Ono umřít v první kapitole ještě není tak hrozné, umřít v 6.kapitole je na zabití.

Jinak žádná spešl strategie potřebná není. Člověk může hrát víceméně, jak je zvyklý, jen si musí být hodně jistý v tom, co dělá a kdy to dělá. V OLOGu nelze hru načítat ani v případě, že hráč krade a přistihne ho někdo a napadne jej, nebo když hrdinu někdo zmlátí a sebere mu zbraň atd atd. Je také určitě dobré využít všechny prostředky (krom bugů a cheatů), které mohou hráči pomoci.
Na co je třeba si dávat největší pozor?
Milhaus: Já nejčastěji umřel překvapivě kvůli nechtěným pádům. Tedy asi na to. Taky na různé pasti a podobně, pokud ve hře jsou (například v addonworldu v chrámu v závěru). Sílu oblud a svojí vlastní sílu hráč většinou odhadnout dokáže. Je také dobré umět akrobacii nebo pít hodně často lektvary rychlosti, a kdyby se něco nepovedlo, utéct.
Kolikrát jsi úspěšně dohrál Gothic stylem OLOG?
Milhaus: Gothic i Gothic 2 jednou.
A kolik pokusů jsi na to celkem měl?
Milhaus: Hodně. Já to přesně nepočítal, ale platilo tak nějak obecně, že většina smrtí byla v první kapitole. Nejvíce nepříjemné bylo, když jsem se třeba na 6-7 pokus dostal do 5 kapitoly a pak chcípl nějakou blbostí a začínat znovu. Ono tam na hráče pak působí i to, že hrál za silnější postavu, a najednou je zase slabý, takže to úplně neodhadne a většinou brzy na to umře znovu :).
Uveď příklady nepovedených pokusů. Co se ti stalo osudným?
Milhaus: Spadl jsem ze skály z vrchu (kde je lovec Dragomir) po boji s polními škůdci. Hrdina nějak zakopl a sletěl dolů. Pád jsem přežil. Nicméně jsem dopadl tak nešťastně, že jsem skončil přímo uprostřed tábora banditů, kteří mě vzápětí rozsekali na kusy.

Další hru jsem měl již celý Khorinis projitý, pomalu jsem se chystal jít do Hornického údolí. Využil jsem ještě fígl s proměnou na dračího chňapavce a vyhubil všechny skřetí psy v lesíku mezi majákem a Akilovou farmou. Když jsem to měl, říkal jsem si, že v té proměně ještě zabiji gobliní kostlivce u kruhu slunce, i když mi zbývalo jen málo života, oni chcípali na jednu ránu. Zabil jsem je, proměnil se na člověka a sbíral si tam bylinky, když v tom šmik šmik, kde se vzal tu se vzal kostlivec, který mě na jednu ránu zabil (já se nevyléčil, protože jsem si říkal, že doběhnu k pyramidě a tam se vyspím v posteli). Asi vyběhl z jeskyně dole a nakrkla ho ta proměna z chňapavce na člověka. Protože jinak fakt nevím, jak na mě došel.

Jednou můj pokus skončil remízou, kdy v addonworldu jsem spadl do velké propasti v jedné části. Pád jsem přežil, ale nebyla cesta ven. (je to ta propast, kam hráč skáče pro tuším magický luk).

Hra bez využití dovednostních bodů

Zní to neuvěřitelně, ale lze hrát i bez využití dovednostních bodů. Základní pravidlo tedy je, že nesmíte využívat dovednostní body. Statistiky hrdiny můžete zvyšovat pomocí předmětů (např. prsteny a amulety, nebo lektvary s trvalým účinkem), a jiných metod, které hra legálně nabízí.

No-LP, jak se této výzvě někdy říká, lze kombinovat i s OLOGem, pokud si to chcete pořádně okořenit. Jeden takový Gothic 1 No-LP OLOG dohrál Emperor z Gothicz komunity a zde jsou jeho finální statistiky:

Hra na nejnižší level

Zatímco obvykle se snažíte plnit všechny úkoly a pobít vše, co se hýbe, princip této hry je úplně opačný: Splnit co nejméně úkolů (zajímat by vás de facto měly jen úkoly nezbytné k dohrání hry, eventuálně úkoly, které vás mohou dostat k zajímavým předmětům) a zabít co nejméně monster.

Speedrun - Hra v co nejkratším čase

Pokud předchozí způsoby hry vyžadovaly si hru nějakým způsobem rozmyslet či rozvrhnout, u tohoto způsobu to platí desetinásobně. Cílem je dohrát hru, co nejrychleji co se herního času ve hře týče. Zde je potřeba opravdu důkladně přemýšlet, než se do vlastní hry pustíte. Je potřeba přesně vědět, co v jakém okamžiku hodláte dělat, abyste hrou proplouvali co možná nejrychleji.

Hra v co nejkratším čase logicky částečně splývá s hrou na nízký level. Pro oba způsoby hry hledejte inspiraci zde.

Načítám data ...
Nahoru