Zlatý Diego

Síň slávy

Vítěz 2.místo 3.místo
Dasadek 2 - -
Lordan 1 1 1
Vojta1122 1 1 -
Amélie 1 - -
Faust 1 - -
Garrett 1 - -
Perseus 1 - -
Katolík 1 - -
Lucanus 1 - -
Reinmar - 2 1
Emperor - 1 1
Argilos - - 1
Sir Raven - - 1
Kočičák - - 1

Povídkářská soutěž Zlatý Diego stojí u zrodu novodobé tradice fanartových soutěží v naší komunitě. Když v roce 2011 skomírala aktivita ve fanartové sekci, přišel zkušený povídkový autor VMC se soutěží a dočkal se velice slušného ohlasu. Soutěž se pak stala prakticky každoroční stálicí a co víc: její formát bezpečným podkladem pro další soutěže, jejichž pravidla byly už spíše variace a rozšíření toho, co bylo představeno v Diegovi.

Zlatá éra povídek, kdy četli členové fóra dychtivě každý nový kousek od Garretta, ale i texty na značně nižší úrovni, je, zdá se, nenávratně pryč. Nicméně Zlatému Diegovi se daří tento druh tvorby na našem fóru - jakkoliv s nestabilní mírou zájmu a pozornosti - pořád držet. Navíc v pozdějších ročnících dává prostor i literární formě poezie, která v komunitě Gothicz nebyla příliš běžná.

2011: První ročník - nová podoba fanartu

První ročník Diega předznamenává, jak bude vypadat fanart v budoucnosti - uživatelé už nebudou publikovat s velkou chutí díla samostatně, rádi se ovšem zúčastní soutěže. Z počátku je motivují hlavně speciální avatary a sigy, ale především speciální ranky na fóru - i to napovídá tomu, že soutěž zůstává v prvé řadě uvnitř komunity.

Formát soutěže navržený organizátorem VMC je jednoduchý - týden na přihlašování + volné navrhování témat na povídky, z nichž budou tři vylosována, která do soutěže vnáší jednotu a omezují možnost soutěžících připravit si něco předem. Následuje pouhý jeden týden pro tvorbu krátké povídky, po něm hlasování v anketě na fóru. První ročník měl hned dva vítěze - Katolíka s lyrickou povídkou Růže, šeřík a vlhká mozaika a dnes již legendárního Lucanuse. Oběma se vyplatilo vsadit na téma Šampión chystající se na svůj poslední zápas.

Vítězná povídka / Soutěžní téma na fóru

2012: Poněkud komický druhý ročník

I podruhé se organizace Zlatého Diega chopil VMC. Pravidla se nikterak výrazně neměnila, soutěžící uvítali prodloužení času pro tvorbu i širší počet vylosovaných témat. Mezi nimi se vyskytlo i absurdně-komické téma V Khorinisu se přemnožily kočky. Situace je kritická a král vysílá paladiny aby situaci zvládli. Hrdina je jednou z koček..., jejž si vybral známý autor komedií DasaDek a s nímž také vyhrál. Následovali jej Vojta a Sir Raven. Vítěz minulého ročníku Katolík tentokrát úspěch neslavil.

Vítězná povídka / Soutěžní téma na fóru

2013: Nová organizace a těsný souboj o první místo

Pro třetí ročník se VMC zřekl organizace a předal žezlo Vojtovi: ten se snažil v soutěži držet nastavené tradice, přesto se dočkala dočkala významné inovace a tou bylo zavedení další ankety. Mimo fórum se nyní hlasovalo i na webu - a jen díky tomu bylo možné určit jednoznačného vítěze, jelikož v anketě na fóru se o první místo rvaly hned tři povídky s naprosto shodným počtem hlasů. Nakonec byl šťastným vítězem všestranně nadaný tvůrce Lordan, následovaný Perseem a vítězem předchozího ročníku DasaDkem.

Vítězná povídka / Soutěžní téma na fóru

2014: Tentokráte s porotou a s legendou

Čtvrtý ročník se opět odehrával pod Vojtovou taktovkou, tentokrát ovšem také za asistence zkušeného týmu porotců: zakladatele soutěže VMC, vítěze jejího prvního ročníku Lucanuse, jednoho z nejslavnějších povídkářů staré éry Paulieho a zakladatele komunity Gothicz.net El Kamila. Do soutěže se přihlásilo do té doby rekordních 14 účastníků, ani jeden z nich však nedokázal odolat povídkovému velikánovi staré éry Garrettovi, který se tu jen nakrátko zastavil, se svou povídkou Noc hrůzy vyhrál jak hlasování na webu i fóru, tak hlasování poroty, a zase odešel. Lordan na druhém a Reinmar na třetím místě mohli tentokrát jenom přihlížet spanilé jízdě, jakkoliv přišli s povídkami vysoce nadprůměrnými.

Vítězná povídka / Soutěžní téma na fóru

2016 poprvé: Chabá náhrada za absenci v předešlém roce

V roce 2015 se na Zlatého Diega jaksi nedostalo, ale Lordan, který byl pověřen jeho organizací, jej uspořádal v náhradním termínu hned z kraje roku 2016. Velkou účast tentokrát povídková soutěž neslavila ani co do počtu přihlášených soutěžících, ani co do počtu odevzdaných děl. Ze čtyř soutěžících nakonec nejlépe vyšel organizátor dvou předešlých ročníků Vojta1122 s povídkou Hostina psanou na téma Svádění mladé šlechtičny. Podpory se mu dostalo především u poroty a v hlasování na fóru.

Vítězná povídka / Soutěžní téma na fóru

2016 podruhé: Spravíme si chuť?

Jestliže byl mimořádný Diego roku 2016 v účasti fiaskem, ten, který se odehrál v klasickém podzimním termínu, byl strhující náhradou. Účast dvaceti autorů znemožnila organizátoru El Kamilovi vůbec sestavit porotu a tak se hlasování odehrávalo pouze na fóru - a to jen přes soukromé zprávy organizátoru soutěže, kde hlasující sestavil své vlastní pořadí top pěti povídek. Webové hlasování i anketa na fóru se zdály příliš nespolehlivé kvůli možnosti podvodu. Podobně jako jedna z postav z vítězné povídky Osamělost se na našem fóru mihla i její autorka Amélie: okouzlila většinu hlasujících, přestože jen jeden jediný kladl její dílo na první místo ze svých pěti oblíbených povídek. Druhé místo obsadil Reinmar a na stupínek pro třetího se postavil Emperor.

Tento ročník soutěže přinesl ještě další novinku - poetickou minisoutěž. Zde ovládl první ročník Vojta1122 se sbírčekou básní s enigmatickým názvem ?.

Přehled soutěžních povídek / Soutěžní téma na fóru

2017: Výhru bere Faust, další stříbro pro Reinmara

Tradice povídkové soutěže pokračuje i v roce 2017. Tentokrát se sešlo střízlivé množství osmi povídek. Vítězem se stal soutěžní novic Faust, který za sebou velmi těsně nechal zkušeného soutěžícího Reinmara, jenž si do své sbírky připsal další druhé místo. Stále tak čeká na zlato. Třetí skončil Lordan, čímž zkompletoval svou sbírku cenných kovů povídkové soutěže. Tedy jen pomyslnou, my tu žádné medaile vlastně nerozdáváme.

Přehled soutěžních povídek / Soutěžní téma na fóru

Načítám data ...
Nahoru