Arkona - Recenze
Modifikace v kostce
Autor
Triber, BadamBModifikace pro
Gothic 2: Noc HavranaVelikost
1.5 GBDownload
Stáhnout @ ModDB.comDiskuse / komunita
Discord o móduAutor: L-Titan
Vydáno: 17.8.2024
Více informací o módu Arkona najdete zde na přehledu módu.
Arkonu jsem poprvé zaregistroval tuším někdy začátkem tohoto roku. Sama o sobě by mě asi nijak extra nezaujala, malých módů postavených na druhém Gothicu ostatně vzniklo už mnoho. Jenže Arkona je mód vyvinutý českými tvůrci, byť cílí i na mezinárodní publikum. Kolik českých nebo slovenských Gothic módů vyšlo? Správnou odpověď neznám, ale odvažuji se tvrdit, že odpověď leží velmi blízko u nuly :) Z dotazů v modařské sekci na Gothicz discordu se mi navíc zdálo, že autoři si na Arkoně dávají i technicky opravdu záležet. Když v červenci mód vyšel, okamžitě jsem si jej nainstaloval. Při hraní jsem pak měl různorodé dojmy, od velmi pozitivních až po velmi negativní.
DISCLAIMER: tato recenze je psaná na první verzi módu, tj. 1.00. Mnoho podstatných věcí, ale i drobností, je v dalších verzích změněno. Váš zážitek ze hraní se tedy velmi pravděpodobně bude lišit od mého. Z principu věci tedy tato recenze nemůže představovat nejaktuálnější pohled na tento mód, jde spíše o jakési historické ohlédnutí a obecné zhodnocení.
Příběh
Arkona je pevně zasazena do univerza Gothicu. Válka se skřety se pro Myrtanu nevyvíjí dobře a ani magická ruda nepomáhá situaci zvrátit ve prospěch království. Řešením by mohl být mocný prastarý artefakt, který se údajně nachází na malém ostrůvku kdesi ve východních vodách. Na moře proto vyplouvá malá expedice pod paladinským vedením, která má za úkol onen artefakt nalézt. Na město Khorinis mezitím zaútočí skřeti a v ulicích vypuknou hotová jatka. Mladému měšťanovi Gerrinovi se povede těsně utéci na malé loďce. Moře jej unáší po mnoho dní, až nakonec skončí na pláži malého ostrůvku, jenž není vyznačen na žádných námořních mapách. Vítejte na Arkoně!
Příběh módu je po všech stránkách tuctové Gothicovské fantasy dobrodružství. Mladý mužský hrdina, magický artefakt, prastará proroctví,? No, nesetkali jsme se s tím již mnohokrát? Tímto nemíním zápletku hanit, ostatně na malém rozsahu módu je těžké přijít s něčím uchvacujícím. Příběh Arkony neurazí, ale stejně tak ani nenadchne. Celkově vzato je pro potřeby módu zcela dostačující, ač místy poněkud nevyrovnaný.
Místy se zdá, že příběh má ambice, které ale nemohou kvůli malému rozsahu módu přesvědčivě zazářit. Příklad: zatímco v Gothicu 2 působily síly Zla vedené Nemrtvým drakem jako reálná hrozba, v Arkoně působí analogické dějové momenty méně přesvědčivě. To však neberu jako negativum, takovýchto momentů má mód málo a zážitek ze hry a příběhu nijak významně nekazí.
Děj je rozdělen do tří kapitol. První je klasický gothicovský rozjezd, ve druhé se již podíváme do nebezpečnějších míst a odhalujeme dávná tajemství, ve třetí již typicky bojujeme o osud všehomíra :)
Oceňuji i snahu zasadit mód pevně do univerza Gothicu. V módu tedy potkáte lidi z Montery, narazíte na trestance z Kolonie, hlavní hrdina se párkrát zmíní o životě na Khorinisu, apod. Arkona by skvěle fungovala i bez těchto odkazů, ale pro fanouška Gothic série je jistě milé slyšet takováto propojení na všechny hry z trilogie.
Postavy a úkoly
Co se naopak tvůrcům dost povedlo, jsou postavy. Arkona je maličký ostrůvek a postav je zde tedy málo, ale každá má jméno, každá má svou osobnost. Nejsou tu žádné generické NPC. Rozhovory jsou dobře napsané a při interagování s jednotlivými postavami jsem měl pocit, že opravdu hovořím se skutečným člověkem, co má svojí vlastní hlavu, plány, radosti a starosti a tak podobně. Ať už šlo o poněkud střelenou manželku statkáře, o místního léčitele, horkokrevného banditu nebo třeba úsečného rytíře.
Úkoly jsou, podobně jako příběh, takový Gothic standard a to jak herně, tak obsahově. Zabij potvoru, přines pár věcí, promluv s postavou XY a tak podobně. Úkoly jsou vesměs velmi lineární, rozmanitých způsobů jejich splnění a zakončení jsem si moc nevšiml. Ale naopak se zase celkem často podařilo jednotlivé úkoly propojit mezi sebou, což opět přispívá k ponoření se do světa módu.
Problémem pro mě byly nedostatečně informativní zápisy v deníku, vícekrát jsem zkrátka nevěděl jak postupovat dále, jelikož (zdánlivě) logický postup mě k ničemu nedovedl a v deníku zápis buď zcela chyběl, nebo z něj nebylo patrné, jak postupovat dále. Vícekrát jsem proto narazil na situaci, kdy bylo patrné, že autoři chtějí hráče vést konkrétním směrem, ačkoliv dle přirozené úvahy by šlo pokračovat i jinudy.
Uvedu konkrétní příklad: chtěl jsem se přidat k domobraně a musel jsem tedy jejímu veliteli předvést, že nejsem žádný budižkničemu. OK, oběhnu tedy všechny postavy v táboře a zjistím, zda potřebují s něčím pomoci - úvaha, která automaticky naskočí snad každému hráči Gothicu. Jeden z domobránců po mně chtěl prokázat, že mě ostatní budou ochotni učit. OK, žádný problém, splnil jsem úkoly pro většinu učitelů a oni mě za oplátku budou učit. Jenže jednomu domobránci bych za učení musel vycálovat nemalý peníz, čemuž jsem se přirozeně chtěl vyhnout. Myslel jsem, že jej budu moci přesvědčit jinak, třeba splněním nějakého dílčího úkolu, výhružkou, soubojem, ... Jenže u všech ostatních jsem už úkoly splnil a nové dialogy nikde žádné. Takže mi nakonec nezbývalo než mu ty peníze vycálovat.
Ale opět, Arkona je malý a krátký mód a upřímně si myslím, že na lineárnějších úkolech není a priori nic špatného. Ostatně však již sám Gothic 1 je od druhé kapitoly velmi lineární, a přitom ho i po více než 20 letech máme stále rádi.
Řada problémů kolem úkolů a deníku je v nejnovější verzi opravena.
Svět a průzkum
Arkona je opravdu malý ostrov, na kterém toho mnoho není - statek, tábor domobrany u majáku, pár jeskyní, les a to je v podstatě vše. Ale vše je pěkně a přirozeně ve světě rozvrstveno. Sám moc dobře vím, jak velmi náročné a zdlouhavé vytváření světů do Gothicu je. Autoři tedy zůstali nohama na zemi a svět Arkony je sice malinký, ale pečlivě vytvořený. Znáte to, i s malým kašpárkem se dá zahrát solidní divadlo :)
Atmosféra, vzhled a ráz ostrova jako by z oka vypadly Gothicu 2. Výjimkou jsou zdejší jeskyně plné zářících barevných krystalů. Oproti šerým jeskyním Gothicu 2 je to výrazná a velmi líbivá změna (která má dokonce příběhové opodstatnění!)
V prvních 2 kapitolách mě průzkum ostrova bavil. V první kapitole se člověk drží v bezpečnějších částech, druhá. kapitola Gerrina zavede i do zbylých lokací. Poslední kapitola již nic nového nepřinese a osobně jsem z věčného putování po maličké Arkoně byl tou dobou již poněkud znavený. V módu totiž neexistuje žádný způsob rychlého cestování nebo teleportace a jakkoliv je ostrůvek malý, při dvacátém běhu z jednoho konce na druhý jsem si říkal "Už dost!"
Jistým ani ne tak problémem, nýbrž spíše přirozenou vlastností malého světa je i to, že lze relativně snadno odhadnout, že nějaké místo je něčím zajímavé, nějak důležité. Arkona tedy z principu věci nedokáže hráči zprostředkovat ambienci světa na podobné úrovni, jako to dokážou Khorinisu nebo Hornické údolí. Kupříkladu na Khorinisu lze narazit na mnoho hřbitovů, přičemž za zmínku stojí v podstatě pouze ten s Inubisovou hrobkou. V Arkoně je hřbitov pouze jeden, tudíž není vůbec těžké se dovtípit, že bude hrát v příběhu či nějakém úkolu důležitou roli. Ale opět dodám, že toto není nevnímám jako problém, u malého módu je toto naprosto očekávatelné.
Svět je šikovně vymodelovaný, otexturovaný a působí přirozeně, což v modifikacích nebývá vždy pravidlem. Ostatně podívejte se sami na screenshoty. Každá lokace je pečlivě vyplněná předměty, bylinkami apod. Má smysl prozkoumat opravdu každičký koutek. Kdo ví, jestli ze zrovna támhle za křovím nenachází prstýnek nebo nějaká pěkná zbraň :).
Myslím, že tři kapitoly jsou tak akorát. Kdyby byla Arkona ještě o pár hodin delší, nebylo by na ostrově už do čeho píchnout a nic nového k prozkoumání.

Svět módu Arkona obsahuje výrazné přírodní útvary ...

... i tajuplná místa.

Hodně úsilí autoři věnovali rozmístění různých předmětů a dekoraci interiérů.
Audiovizuální zpracování, dabing
Arkona si ponechává barevnou paletu a styl Gothicu 2. Vizuální stránkou tedy mód nijak nepřekvapí.
K atmosféře Arkony přispívá nový soundtrack, který složil BadamB. Hudba je stále rozpoznatelně "gothická", ale zároveň si zachovává i vlastní osobitost a originální motivy. Sám BadamB se nechal slyšet, že se snažil o jednoduchý styl podobný Gothicu 1, ale zároveň chtěl přidat i něco nového. Myslím, že se mu to rozhodně podařilo! Arkona je dle mě fajn ukázkou toho, jak má vypadat soundtrack mixující starý dobrý Gothic s něčím vlastním a novým. Osobně jsem si oblíbil zejména hudbu tábora domobrany.
Velkou chválu si zaslouží i dabing. Na to, že jde o amatérský dabing pro maličký mód, je kvalitativně velmi vysoko. Vliv na to má i malý rozsah módu, resp. malý počet postav, takže omezený počet dabérů se zde zdaleka neprojevuje tak výrazně, jako se to děje druhému Gothicu (kde anglický dabér Xardase dabuje i každého druhého dědulu ve hře :))
Mimochodem, Arkona je vlastně jedním z mála módů s kompletní anglickou lokalizaci, tj. s anglickými titulky i dabingem. Vzhledem k mezinárodní popularitě Gothicu je to svým způsobem dosti překvapivé a Arkona se v tomto ohledu řadí mezi unikátní modifikace.
Rozvoj postavy, obtížnost
Poznámka: Dojmy z této sekce vychází z Arkony verze 1.00. Autoři již připravují patch, který celý mód re-balancuje a většina mnou níže uvedených problémů bude odstraněna nebo alespoň minimalizována.
Rozvoj postavy je ve verzi 1.00 stejný jako v Gothicu 2 (s datadiskem). Jednoruční zbraně, obouruční zbraně, luky, kuše, magie. Nic nového pod sluncem. Zásadní problém však tkvěl v tom, že z druhého Gothicu byly ponechány i nároky na dovednostní body. Jenže zatímco v Gothicu 2 lze dosáhnout na konci hry v pohodě úrovně 35-40, v Arkoně se lze vyšplhat nanejvýš na úroveň 18-19. To by samo o sobě nebyl problém, pokud by hráč čelil adekvátním nepřátelům a obtížnost proporcionálně rostla, jenže to se bohužel Arkoně úplně nepovedlo.
V první kapitole Gerrin čelí běžným úvodním potvorám - mrchožroutům, vlkům, polním škůdcům, mouchám, ... Souboje s nimi jsou zhruba jako v začátcích Gothicu 2, čili je nutné být opatrný a obezřetný, ale nejedná se o nic nepřekonatelného a je to férová výzva. Problém nicméně je, že obtížnost se v Arkoně zvyšuje mnohem více prudce než v Gothicu 2. A tak již ve druhé kapitole mě zápletka hnala do míst s dračími chňapavci, kostlivými válečníky a wargy. Sotva jsem byl schopen konečně bez větších problémů porážet ještěrky, příběh po ostrově spawnul wargy a nemrtvé. Souboje napřímo byly často značně nevyrovnané - já nepříteli ubral jednou ranou pár bodů života, on mi jedním kousnutím ubral třetinu zdraví. Velmi často jsem se tedy uchyloval k nečestným trikům, například jsem nalákal wargy do jezírka, kde se zasekli a já je upižlal k smrti. Znalci komunitní Gothicz terminologie by řekli, že jsem je umilhausoval :)
Přitom jsem plnil všechny úkoly, co šly, všechny potvory na mapě pobíjel a v podstatě všechny dovednostní body jsem investoval pouze do jednoručních zbraní a síly. A i tak mi obtížnost v druhé polovině hry přišla neférová a frustrující. Přiznám se, že na finální souboj s bossem jsem si po prvním nezdařeném pokusu dal cheat nesmrtelnosti, jelikož jinak bych s ním bojoval asi ještě do teď. Jiní hráči jej porazili čestně bez cheatů, ale zmínky o nevyrovnané obtížnosti zazněly častokrát.
Vybalancovat potřebuje i ekonomika. Zbraně a předměty totiž stojí vysoké částky, zatímco zlato a předměty k prodeji jsou na Arkoně v relativně omezeném množství. Pokud si ve 2. kapitole koupím runu ledového bloku za 1500 zlatých a meč za 800, budu horko těžko šetřit zdroje na pozdější nákup lepšího meče za 2000 zlatých. Nemluvě o tom, že u obchodníků si lze pořídit i zbraně, na které není absolutně reálné získat potřebné předpoklady síly nebo obratnosti. Kupříkladu sekeru Bersekeru s požadavkem 200 síly je absolutně zbytečné si pořizovat, protože v Arkoně lze s vypětím všech sil dosáhnout maximálně síly cca kolem 130.
V módu se lze přidat pouze k frakci domobrany. Je to tak z důvodů jednak vývojářských (tzn. je to snazší než řešit vícero frakcí) a jednak i příběhově by nedávalo moc smysl, aby po prastarém artefaktu v temném hvozdu pátral obyčejný Gerrin-jouda farmář.

V Arkoně se můžete těšit na několik nových modifikovaných monster. Například na tyto ohavné přeroslé polní škůdce.

Setkáte se i plejádou monster z původní hry. Obtížnost některých soubojů je dost vysoká.
Stručné zhodnocení
Řekl bych, že Arkona je mód, který žádným svým aspektem (snad s výjimkou dabingu) neexceluje a vesměs se drží gothicovských standardů. Ale celkově je Arkona víc než suma svých částí a s přihlédnutím k její velikosti, malému vývojářskému týmu a k tomu, že jde o prvotinu tvůrců, je Arkona solidní počin. Některé věci opraví patche, některé věci jsou inherentně s módem a jeho designem spjaté. Tak jako tak je Arkona veskrze příjemná jednohubka, kterou fanouškům lačnícím po Gothic modech můžeme doporučit.
Děkuji tedy tvůrcům, že mód dotáhli až do konce, že si dali záležet s testováním, že přijímají zpětnou vazbu a že mód dále brousí do lepší podoby.
Více informací o módu Arkona najdete zde na přehledu módu.
Další dojmy od Gothicz.net: Vojta1122
V době, kdy píši tyto řádky, mi řada nadmíru nešťastných okolností zabránila v tom, abych měl Arkonu již dohranou. Píši tedy jako někdo, kdo je na začátku třetí kapitoly, což v případě našeho módu znamená na začátku konce. Moje dojmy jsou příznivé, byť se modifikace - stejně jako každý lidský výtvor - nevyhnula jistým nedostatkům. Ty bych rozdělil do dvou skupin - na ty, které se dají snadno spravit patchem (např. nepřirozené množství monster apod.), a na ty, které už opravit patrně nebude možné (napadá mě častá nepřirozenost v chování postav, nelogičnost a neprozřetelnost jejich jednání) a hráč se s nimi bude muset smířit.
Nepovažuji ovšem za nějak zvlášť nutné tyto nedostatky pitvat. Naopak bych rád vyzdvihnul přednosti Arkony, které zpravidla u jiných módů nenalézám. V první řadě je tu ocenitelný smysl pro gradaci příběhu - hned ze začátku třetí kapitoly máme překvapivý zvrat. Kvůli technickým nedostatkům jsem musel v módu docela tápat, odmyslím-li si je však, jenom to podtrhne můj dojem, že Arkona dokáže hráče vtáhnout. Napomáhají tomu rovněž dva další nesamozřejmé klady - autorům se daří relativně držet decentní délku dialogů, a tak hráče neuspat, a zároveň přináší mnoho aluzí na originální sérii Gothic (na jedné straně zasazení do Gothic universa, na druhé straně různé obdoby gothicovských questů jako sbírání tuřínů, rozhádaní bratři apod.).
Autoři si mohou, myslím si, gratulovat. Zadání "zdařilý první mód" splnili. Nyní je na místě Arkonu opatchovat, a pak...? Pokud by bylo něco dalšího a ve větších rozměrech, hned bych si stoupnul do fronty hráčů.
Další dojmy od Gothicz.net: El Kamil
Arkonu hodnotím velmi pozitivně. Zcela nový herní svět, který je dobře strukturovaný na tři oblasti s různou obtížností. Příběh je dobře zasazený do univerza původních her, během tří kapitol dobře rozvinutý, dokonce i s překvapivými momenty. Herní čas okolo 15 hodin mi přijde akorát - ani krátký, ani dlouhý (navíc na malém prostoru!). Povedený originální soundtrack, vizuální efekty, modifikovaná monstra, easter eggy a vůbec různé pomrkávání na původní hry. Je toho mnoho, co bych na Arkoně rád vyzdvihnul.
Nejvíce bych chtěl ocenit dabing. Anglický dabing je v rámci komunitních Gothic projektů svěžím větrem. Navíc jeho kvalita je na velmi dobré úrovni. Dabing dodává postavám hloubku a dává možnost vyniknout jejich různorodým charakterům. Dialogy jsou navíc napsány velmi slušně, zejména mě potěšily myšlenkové pochody hlavního hrdiny, který sem tam přemýšlí nad logikou chování ostatních postav a nad některými herními mechanikami.
Arkona je rozlohou malý mód s nevelkým množstvím postav, ovšem její vývoj zcela jistě stál mnoho času a úsilí. Mód je dokončený bez hluchých míst či nedodělků. Vyvážení obtížnosti by potřebovalo trochu přenastavit, ovšem i tak jsem se u hraní módu drtivou většinu času velmi dobře bavil. Mód je zadarmo, takže co více si můžeme přát. Autoři odvedli parádní práci, klobouk dolů za tuto velkou službu Gothic komunitě!